
Renault F1 Team
Elnk: Patrick Faure Csapatfnk: Flavio Briatore Technikai igazgat (motor): Rob White Technikai igazgat (karosszria): Bob Bell Fejlesztsi igazgat: Pat Symonds
Versenyzk: Fernando Alonso Giancarlo Fisichella
Tesztpilta: Heikki Kovalainen
A Renault F1 Team mostani formcija azt kveten jtt ltre, hogy a francia autgyrt ris 2000-ben felvsrolta Benetton csapatot. Az eldt alapt Luciano Benetton eleinte a Tyrell, az Alfa Romeo s a Toleman csapatait szponzorlta, majd 1986-ban megvette a Toleman istllt, s sajt neve alatt kezdte versenyeztetni az autkat. Turbfeltlts BMW motorokat hasznltak, s Teo Fabi rvn Ausztriban, valamint Olaszorszgban pole pozcibl indulhattak. Az els futamgyzelmet az osztrk Gerhard Berger aratta a Mexiki Nagydjon.
1988-ban a csapat harmadik lett a konstruktrk kztt. 1989-re Johnny Herbertet s Alessandro Nanninit szerzdtettk, s mg ugyanebben az vben megrkezett a csapatfnki posztra a Benetton-csald jbartja, Flavio Briatore is. Herbert szmra ez nem volt tl j hr, hiszen az vad vgn tvoznia kellett, a szakember szerint ugyanis nem plt fel rendesen egy korbban, Brands Hatch-ben elszenvedett balesetbl. Briatore megvlt a csapatmenedzsertl, Peter Collinstl is. Az idny egyetlen gyzelmt Nannini aratta a Japn Nagydjon, Suzukban. Az olasz a futamon a msodik helyen rt clba Ayrton Senna mgtt, a brazilt azonban a verseny utn diszkvalifikltk.
A kvetkez szezonban leigazoltk Nelson Piquet-t, aki ekkor mr tl volt plyafutsa legszebb napjain. A vetern brazil nha mg kpes volt fantasztikus teljestmnyt nyjtani, gy a Senna-Prost tkzsnek ksznheten a Benettonnak Japnban ismt sikerlt begyjteni egy gyzelmet. Az 1991-es v fordulpontot jelentett a grda letben, hisz a Belga Nagydjon, a Jordan szneiben bemutatkozott egy bizonyos Michael Schumacher, aki els nagydjn azonnal a hetedik helyrl indulhatott. Briatore nem ttovzott, a futam utn azonnal leszerzdtette a fiatal tehetsget Piquet mell. Schumacher mr a kezdetektl fogva ragyogan teljestett, olyannyira, hogy hromszoros vilgbajnok csapattrsa nem tudta tartani vele a lpst. A nmet jnhny pontot szerzett a csapat szmra.
Az 1992-es szezont a Williams dominlta, Schumachernek pedig nem volt eslye a vilgbajnoki cm megkaparintsra, els gyzelmt a Spban rendezett Belga Nagydjon viszont sikerlt megszereznie. 1993-ra a Benetton sokkal jobb lett, mint a korbbi vekben volt, ksznheten a flautomata sebessgvlt s az aktv felfggeszts bevezetsnek. A kvetkez idnyben Schumacher mr megllthatatlan volt. Gyzelmet aratott az els kt futamon, majd Ayrton Senna imolai tragdija utn abszolt lmenv vlt. A Benettont tbben is csalssal vdoltk, majd Schumacher Silverstone-ban figyelmen kvl hagyta a fekete zszlt, ezrt kt futamra szl eltiltst kapott. Mszaki okok miatt Spa-Francorchamps-ban is diszkvalifikltk, ennek ellenre egy Damon Hillel val vitathat tkzs utn Adelaide-ben megszerezte plyafutsa els vilgbajnoki cmt .
1995-ben a Williamshez hasonlan a Benetton autit is Renault motorokkal szereltk. Schumacher kilencszer gyztt, s megvdte vilgbajnoki cmt. Herbert, aki idkzben visszatrt a csapathoz, kt gyzelmet aratott, gy a Benetton trtnete sorn elszr s utoljra a konstruktrk vilgbajnoka lett. Egy vvel ksbb Schumacher a Ferrarihoz tvozott, Herbert pedig a Saubert vlasztotta. A Benetton ebben az vadban kptelen volt harcba szllni a Williams ellen. Jean Alesi s Gerhard Berger egyetlen versenyt sem tudtak elsknt befejezni, st, Briatore megorrolt Alesire, amirt a francia Suzukban sszetrte az autjt, s emiatt a Ferrari elhappolta a Benetton orra ell a konstruktrk vilgbajnoksgnak msodik helyt.
Alesi a kvetkez vben sem bklt meg a csapatfnkkel. Mindjrt az idnynyitn a francia nem llt ki idben tankolsra, gy a Benettonbl kifogyott az zemanyag. 1998-ra ismt vltozott a csapat sszelltsa, Berger ugyanis befejezte autversenyzi plyafutst, Alesi pedig tovbbllt a Sauberhez. A Benetton ebben az idnyben ifj tehetsgekkel prblkozott, Briatore helyt pedig David Richards vette t. Giancarlo Fisichella s Alexander Wurz szezonja bztatnak tnt. Wurz az v elejn jl szerepelt, Fisichella pedig Kanadban futott kitn versenyt. Az 1999-es v a totlis csalds volt. A Benetton a Williamshez hasonlan az ertlen Supertec motorokat hasznlta, melyek rendre meghibsodtak, gy a konstruktrk harcbl csak hatodikknt tudtak kikerlni.
2000-ben mr sokkal jobb volt a helyzett, hisz Briatore visszatrt a csapat lre a Renault pedig bejelentette, hogy felvsrolja a grdt. sszestsben a negyedik helyet szereztk meg. Az vad fnypontja Fisichella Kanadban elrt harmadik helye volt. Wurz pozcijt a Williamstl klcsnkapott Jenson Button vette t 2001-re. Ez az v volt az utols, amikor Benetton nv alatt szerepeltek, de legnagyobb sajnlatukra ez is csapnivalan sikerlt.
A Renault 2002-ben teljesen visszatrt a Formula 1-be, gy a csapat is a francia gyr nevt vette fel. Button maradt, Fisichella viszont a Jordan mellett tette le a vokst. Briatore gy dnttt, hogy az olasz helyre egy msik olaszt szerzdtet, Jarno Trulli szemlyben. A szezon jl sikerlt, a Renault alkalomadtn kpes volt kivl eredmnyeket elrni, gy a konstruktrk versenyben negyedikknt vgeztek. Buttonnak az vad vgn tvoznia kellett, hogy helyt tadja a csapat tesztpiltjnak, a szupertehetsges Fernando Alonsonak.
A spanyol versenyzv val ellptetse j hzs volt, hiszen kt pole pozcit szerzett, s a Magyar Nagydjon Michael Schumachert lekrzve gyzelmet aratott. Ez volt a Renault jabb virgzsnak els diadala. Az R23 kdjel modell nagyszeren muzsiklt, azonban a forradalmian j motorral meggylt a grda baja. Az idny vgre felzrkztak a Ferrari, a Williams s a McLaren mg. rzkeny vesztesg volt szmukra, hogy a szezon vgn a Toyothoz tvozott a nagyszer karosszria meglmodja, Mike Gascoyne. A brit szakember helyt Bob Bell vette t Enstone-ban. A francia-brit csapat 2004-ben az els diadalt arat Jarno Trulli rvn gyzni tudott a versenyek versenynek tartott Monacoi Nagydjon, tbbszr azonban nem sikerlt elfoglalniuk a dobog legfels fokt. Az vad utols szakaszig harcban lltak a konstruktri tabella msodik pozcijrt, a BAR-Honda azonban jobbnak bizonyult, gy vgl a bronzrmes helyet mondhattk maguknak. Trulli v kzben sszergta a port a vezetsggel, gy 2005-re a Toyothoz igazolt, helyt honfitrsa, a csapathoz visszatr Giancarlo Fisichella vette t.
A csapat eredmnyei:
2000: Konstruktrk bajnoksgban 4., 20 ponttal 2001: Konstruktrk bajnoksgban 7., 10 ponttal 2002: Konstruktrk bajnoksgban 4., 23 ponttal 2003: Konstruktrk bajnoksgban 4., 88 ponttal 2004: Konstruktrk bajnoksgban 3., 105 ponttal 2005: A konstruktrk vilgbajnoka 191 ponttal
Egyni vilgbajnokok:
2005: Fernando Alonso |