Alexandra oldala
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
Hnyan voltatok itt?
Induls: 2006-03-18
 
Hnyan vagytok itt?:)
ltogat olvassa a lapot.
 
For you:)
 
VB
Ki nyeri idn a VB-t?

Fernando Alonso
Kimi Raikknen
Felipe Massa
Nick Heidfeld
Robert Kubica
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
McLaren Mercedes

McLaren Mercedes

Csapatfnk: Ron Dennis
gyvezet igazgat: Martin Whitmarsh
Sportigazgat: Norbert Haug
Vezet tervez: Neil Oatley

Versenyzk:

Kimi Raikknen
Juan Pablo Montoya

Tesztpilta:
 
Pedro de la Rosa

A McLaren istllt Bruce McLaren alaptotta, aki 1937. augusztus 30.-n ltta meg a napvilgot j-Zlandon, Auckland vrosban. McLaren az 1950-es vek kzepn versenyezni kezdett hazjban. 1958-ban mr Eurpban szguldozott s gyzelmet aratott egy Formula 2-es futamon. F1-es bemutatkozsra egy Cooper volnja mgtt ’59-ben kerlt sor. Folyamatosan a pontszerzk kztt rt clba, az vad utols versenyn, Sebringben pedig megszerezte plyafutsa els Formula 1-es gyzelmt. Bruce McLaren 22 vesen a sportg trtnetnek legfiatalabb futamgyztese lett. Rekordja hossz ideig fennllt, hiszen annak megdntsre a 2003-as Magyar Nagydjig kellett vrni, amikoris Fernando Alonso 21 vesen rt elsknt clba. 1960-ban Jack Brabham mgtt a msodik szm pilta szerept tlttte be, de a kvetkez vben mr volt csapata els szm versenyzje, mert Brabham vette a kalapjt, s tvozott. Nhny eredmnytelen v kvetkezett, majd McLaren gy dnttt, hogy megalaptja sajt istlljt. A csapat a Bruce Mclaren Motor Racing Ltd. nevet kapta, s sajt konstrukcikat gyrtott. Technikai tudsnak ksznheten McLaren hamar felvirgoztatta vllalkozst.

Els F1-es karosszrijt Robin Herd tervezte s ptette meg 1966-ban. Balszerencsjre ez volt a hromliteres erforrsok els szezonja, gy a McLaren ltal hasznlt olasz Serenissima s a tlslyos Ford motorok gyengnek bizonyultak. A ’66-os Brit Nagydjon a csapatvezet szerezte meg az els pontot az istll szmra, amikor a tizenharmadik helyrl indulva a hatodik helyen rt clba. A Herd ltal tervezett M7-es, amely a Ford Cosworth legends DFV erforrsval volt felvrtezve, igazi szenzcinak bizonyult. A McLaren megszerezte els futamgyzelmt a Bajnokok Versenyn, Bruce rvn. Denny Hulme 1968-ban csatlakozott az alakulathoz, gy a McLaren-Hulme piltaketts indult harcba a vilgbajnoki cmrt, melyet vgl Graham Hill nyert el, az idny utols futamn.

szak-Amerikban, a CanAm sportkocsiszriban a McLaren igazi nagyhatalom volt, de sajnos 1970. jniusban Bruce McLaren hallos balesetet szenvedett, amikor egy CanAm autt tesztelt Goodwoodban. A csapat folytatta a munkt, s az M7-es is jnak bizonyult, az igazi ttrst azonban az M23-as modell hozta, amely Denny Hulme s Peter Revson irnytsval hrom futamot nyert az 1973-as bajnoki sorozatban. A McLaren csapat els konstruktri vilgbajnoki cmt 1974-ben nyerte amikor leigazoltk Emerson Fittipaldit a Lotustl. Hrom gyzelem, s jnhny pontszerz hely szksgeltetett az els komoly sikerhez. A diadalmenetet a kvetkez vben nem sikerlt megismtelnik, mert Niki Lauda s a Ferrari ersebbnek bizonyult. Az v vgn Fittipaldi tvozott, helyre pedig James Hunt rkezett a McLarenhez. Egy igazi drmai szezon volt a kvetkez. Hunt egy pont elnnyel elhdtotta az egyni vb-cmet, mg a konstruktrk serlege a Ferrari lett. ’77-ben Hunt hromszor gyztt, mgsem tudta megvdeni bajnoki cmt.

Az jabb sikerek akkor kezdtek szlingzni, amikor Teddy Mayer csapatfnk eladta az istll egy rszt Ron Dennisnek, aki ekkoriban a Project Four Formula 2-es istll vezetje volt. Dennis magval hozta vezet tervezjt, John Barnardot is, aki ltrehozta a Formula 1 trtnetnek egyik legklasszikusabb modelljt, a sznszlas technolgival kszlt MP4-est. Igaz, hogy a csapat 1983-ban csak szenvedett a norml motorokkal a turbkkal ellenben, de a TAG nvre keresztelt Porsche erforrsok teljestmnye bztat volt.

1984-re Dennis szerzdtette Alain Prostot, s mivel Niki Lauda is a McLaren szolglatban llt, minden adott volt ahhoz, hogy nagyszer eredmnyeket rjenek el. Prost s Lauda dominltak els kzs vkben. Prost ht, mg Lauda t gyzelmet aratott. A vilgbajnoki cm az osztrk pilt lett, aki sporttrtnelmet rt, hisz 72 pont - 71,5 pont arnyban hdtotta el a titulust, ez pedig mig a legkisebb elnynek szmt. A francia a kvetkez idnyben visszavgott s vilgbajnok lett, a McLarennel egyetemben. ’86-ban is gyztt, de ekkor a Williams-Honda-Mansell-Piquet sszettel igencsak ersnek bizonyult. Az 1988-as szezon a McLaren fennllsnak legsikeresebb ve volt. Alain Prost, Ayrton Senna s a Honda motorok 16 versenybl 15-t megnyertek, a szezon vgn pedig Senna vilgbajnok lett. 1989-ben Prostnak kedvezett a szerencse, a kt nagygy azonban nem frt meg egyms mellett, gy Prost a sorozatos nzeteltrsek miatt a Ferrarihoz szerzdtt. Senna ekkor kt egymst kvet vben is bajnok lett, a Honda ennek ellenre gy dnttt, hogy kivonul a Formula 1-bl. A McLaren Ford motorokkal versenyzett tovbb, melyek roppant ertlennek bizonyultak. Senna 1993-ban mg szerzett t gyzelmet, majd gy dnttt, hogy alr a Williamshez.

A Ford erforrsokat 1994-ben a Peugeot motorok vltottk fel a McLarennl, de ezzel sem sikerlt gyzelmet szereznik. 1995-ben alrtak egy motorszllti szerzdst a nagy visszatrsre kszl Mercedes-Benzzel, s ez a partnerkapcsolat napjainkban is tart. A soron kvetkez diadalra kt vet kellett vrniuk. David Coulthard az 1997-es Ausztrl Nagydjon megtrte a jeget, s gyzni tudott. Ksbb az Olasz Nagydjon, Monzban is elsknt haladt t a kocks zszl alatt. A csapat ers volt, de a Mercedes motorjai megbzhatatlannak bizonyultak. Coulthard s Hakkinen akr tbb gyzelmet is arathattak volna, ha nem hagyja cserben ket oly sokszor a technika. Hakkinen a szezon utols futamn, a jerezi Eurpa Nagydjon aratta plyafutsa els gyzelmt, gy az vet a McLaren hrom futamgyzelemmel fejezte be.

Az 1998-as szezon ismt a sikerek lett. A McLaren kettse az idnynyit futamtl kezdve uralta a meznyt, s az els hat versenybl tt meg is nyertek. Csak a Ferrari s Michael Schumacher tudott lpst tartani a modernkori Ezstnyilakkal, de a nmet pilta sem tudta meglltani azokat. Hakkinen lett az egyni vilgbajnok, a McLaren pedig a konstruktrk bajnoka. 1999-ben is j teljestmnyt nyjtottak, azonban ebben az vben a Ferrari szerezte meg a konstruktrk vb-cmt, Mika Hakkinen viszont meg tudta vdeni bajnoki titulust.

A 2000-es vad elejn a McLaren a Mercedes motorok gyenglkedse miatt nem volt a helyzet magaslatn. Coulthard msodik lett a Brazil Nagydjon, azonban a lgterelk nagyobbak voltak a megengedettnl az autjn, gy diszkvalifikltk. Az els t versenyen a Ferrari komoly elnyre tett szert, Mika Hakkinen pedig nem tudta felvenni a versenyt Michael Schumacherrel. Az vad vgn a finn pilta s a csapat is a msodik helyet tudta csak megszerezni. A kvetkez idnyben hrom futam szksgeltetett ahhoz, hogy a Wokingban letelepedett csapat rjjjn: a Ferrari elnye risi. A szezon kzepig Coulthard viaskodott Schumacherrel, de a nmet a Hungaroringen pontott tett az gy vgre, s eldnttte az egyni vilgbajnoki cm sorst. A skt s a McLaren is a msodik helyen vgzett. Hakkinen gy dnttt az idny vgn, hogy kihagy egy szezont, s 2003-ban visszatr a versenyzshez, azonban 2002-ben bejelentette, hogy befejezi Formula 1-es plyafutst. Helyre 2002-ben honfitrsa, Kimi Raikknen rkezett a Sauber Petronas csapattl. A McLaren a technika gyenglkedse miatt az utbbi vek leggyengbb produkcijt nyjtotta 2002-ben, gy csak a harmadik helyet tudtk megszerezni a konstruktrk bajnoksgban.

A 2003-as szezont nagy elnnal kezdtk a wokingiak. David Coulthard gyzelemet aratott a szezon els futamn Ausztrliban, szmra azonban nem termett tbb babr az vad htralev rszben. Raikknen Malajziban aratott gyzelmet, mely plyafutsa els F1-es diadala volt. A finn sem nyert tbb futamot, viszont folyamatosan az lmeznyben fejezte be a versenyeket, s egszen a szezonzr Japn Nagydj vgig letben tudta tartani vilgbajnoki eslyeit. Schumachert vgl nem sikerlt legyznie, azonban a piltk pontversenyben elrt msodik hely gy is szp eredmny volt a fiatal versenyztl. A csapat a konstruktrk bajnoksgt 142 ponttal a harmadik helyen zrta, gy hiba volt a nagyszer szezonkezdet, nem tudtk maguk mg utastani a BMW-Williams alakulatt. A grda a 2002-es aut tovbbfejlesztett vltozatval, az MP4-17D-vel versenyezte vgig az vadot. Szezon kzben be akartk vetni j modelljket, az MP4-18-at is, az azonban megbzhatatlan volt. 2004-ben az MP4-19 kdjel konstrukcival vgtak neki a vilgbajnoki sorozat kzdelmeinek, flidben azonban knytelenek voltak tpteni a kocsit, ami addig borzalmasan gyenge teljestmnyt nyjtott. A fejlesztsek meghoztk a vrt eredmnyeket, Raikknen gyzni tudott a Belga Nagydjon, de a csapat gy is csak tdikknt vgzett a konstruktri tabelln. David Coulthard az idny vgn – kilenc hossz esztend utn – tvozott a csapattl, Ron Dennis a skt helyre Juan Pablo Montoyt szerzdtette a nagy rivlis BMW-Williamstl.

A csapat eredmnyei:

1966: Konstruktrk bajnoksgban 5., 3 ponttal
1967: Konstruktrk bajnoksgban 8., 1 ponttal
1968: Konstruktrk bajnoksgban 2., 51 ponttal
1969: Konstruktrk bajnoksgban 4., 40 ponttal
1970: Konstruktrk bajnoksgban 4., 35 ponttal
1971: Konstruktrk bajnoksgban 6., 10 ponttal
1972: Konstruktrk bajnoksgban 3., 47 ponttal
1973: Konstruktrk bajnoksgban 3., 58 ponttal
1974: A konstruktrk vilgbajnoka 73 ponttal
1975: Konstruktrk bajnoksgban 3., 53 ponttal
1976: Konstruktrk bajnoksgban 2., 74 ponttal
1977: Konstruktrk bajnoksgban 3., 60 ponttal
1978: Konstruktrk bajnoksgban 8., 15 ponttal
1979: Konstruktrk bajnoksgban 7., 15 ponttal
1980: Konstruktrk bajnoksgban 7., 11 ponttal
1981: Konstruktrk bajnoksgban 6., 28 ponttal
1982: Konstruktrk bajnoksgban 2., 69 ponttal
1983: Konstruktrk bajnoksgban 5., 34 ponttal
1984: A konstruktrk vilgbajnoka 143,5 ponttal
1985: A konstruktrk vilgbajnoka 90 ponttal
1986: Konstruktrk bajnoksgban 2., 96 ponttal
1987: Konstruktrk bajnoksgban 2., 76 ponttal
1988: A konstruktrk vilgbajnoka 199 ponttal
1989: A konstruktrk vilgbajnoka 141 ponttal
1990: A konstruktrk vilgbajnoka 121 ponttal
1991: A konstruktrk vilgbajnoka 139 ponttal
1992: Konstruktrk bajnoksgban 2., 99 ponttal
1993: Konstruktrk bajnoksgban 2., 84 ponttal
1994: Konstruktrk bajnoksgban 4., 42 ponttal
1995: Konstruktrk bajnoksgban 4., 30 ponttal
1996: Konstruktrk bajnoksgban 4., 49 ponttal
1997: Konstruktrk bajnoksgban 4., 63 ponttal
1998: A konstruktrk vilgbajnoka 156 ponttal
1999: Konstruktrk bajnoksgban 2., 124 ponttal
2000: Konstruktrk bajnoksgban 2., 152 ponttal
2001: Konstruktrk bajnoksgban 2., 102 ponttal
2002: Konstruktrk bajnoksgban 3., 65 ponttal
2003: Konstruktrk bajnoksgban 3., 142 ponttal
2004: Konstruktrk bajnoksgban 5., 69 ponttal
2005: Konstruktrk bajnoksgban 2., 182 ponttal

Egyni vilgbajnokok:

1974: Emerson Fittipaldi
1976: James Hunt
1984: Niki Lauda
1985: Alain Prost
1986: Alain Prost
1988: Ayrton Senna
1989: Alain Prost
1990: Ayrton Senna
1991: Ayrton Senna
1998: Mika Hakkinen
1999: Mika Hakkinen

 
ra
 
Naptr
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
Nvnapksznt
 
Kvetkez futam

 

 
a maradk id...

 

 

 

 
 
.
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Linkek
 
Forma-1
 
Plyk
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!